Wayne Community College Board of Trustees

Regular Meetings


  • 6:00 p.m.
  • Bimonthly, 4th Tuesday

Members


Donald Barnes, Chairperson
B. Geoffrey Hulse, Vice Chairperson

Members are appointed to 4 year staggered terms

  • G. Wayne Aycock, Jr.
    Term expires: June 2023
  • Donald B. Barnes
    Term expires: June 2021
  • Kay Fouts Cooke
    Term expires: June 2023
  • Jimmie E. Ford
    Term expires: June 2024
  • Deborah Harris
    Term expires: June 2022
  • B. Geoffrey Hulse
    Term expires: June 2022
  • David E. Jackson               
    Term expires: June 2024
  • Veda H. McNair
    Term expires: June 2021
  • Wanda Nieves  
    Term expires: June 2022
  • M. Keith Stewart    
    Term expires: June 2023
  • Dr. David T. Tayloe, Jr.     
    Term expires: June 2021
  • Adrian M. Worrell
    Term expires: June 2024
  • Luke Barefoot, SGA President   
    Term expires: Academic Year 2020-2021


Membership


4 by Wayne County Board of Commissioners, 12 total

Purpose


The Board of Trustees of Wayne Community College is charged by the General Assembly of North Carolina with the responsibility of governing the college. The Board of Trustees functions pursuant to the statutes and regulations of North Carolina and the United States, and the policies, rules, and regulations of the North Carolina State Board of Community Colleges.

Authority


NCGS Chapter 115-D

Source of Appointment


  • Governor of North Carolina - 4
  • Wayne County Board of Commissioners - 4
  • Wayne County Public Schools - 4